Akcyza na Węgiel

Stanowisko Izby

Aktualności

Alert Akcyzowy

Deklaracje akcyzowe składane po 30 czerwca jedynie elektronicznie! Przypominamy o nowym obowiązku przesyłania do urzędów skarbowych deklaracji akcyzowych drogą elektroniczną. Obowiązek ten obejmuje deklaracje składane od 1 lipca 2021 r. Możliwa jest sytuacja, w której...

czytaj dalej

Akcyza na węgiel. Zmiany w prawie od 2021 roku

13 stycznia 2021 roku została opublikowana w Dzienniku Ustaw duża nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. 2021 poz. 72). Wprowadzonych zostanie wiele ważnych zmian w obrocie wyrobami węglowymi, w tym nowe obowiązki dla pośredniczących podmiotów węglowych....

czytaj dalej

PESEL w punktach sprzedaży węgla? Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych ma wątpliwości

PESEL w punktach sprzedaży węgla? Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych ma wątpliwości – Prawo i finanse

Kupując mniej niż 200 kg węgla, nie trzeba podawać sprzedawcy danych PESEL (fot. PTWP / Andrzej Wawok) W związku z rozpoczętym okresem grzewczym, kupując węgiel należy podać sprzedawcy swoje dane osobowe. Niebawem za sprawą Urzędu Ochrony Danych Osobowych zakres pozyskiwanych danych ma ulec ograniczeniu.

Górnictwo: kupujesz opał do ogrzania domu? Być może wkrótce odbierzesz go tylko osobiście

Biurokracja w składach węgla – netTG.pl – Gospodarka – Ludzie

Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla ostrzega przed zapisami proponowanej nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Wynika z niej, że z powodu obowiązku wylegitymowania się sprzedawcy, kupując węgiel do ogrzania domu będziemy musieli osobiście pojechać do składu opału, zamiast jak do tej pory skorzystać z usług pośrednika. 17 września 2019 r.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych interweniuje w Ministerstwie Finansów: uważa, że prawo wymusza zbieranie zbyt wielu danych o nabywcach węgla, co niepotrzebnie narusza ich prywatność.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych interweniuje w Ministerstwie Finansów: uważa, że prawo wymusza zbieranie zbyt wielu danych o nabywcach węgla, co niepotrzebnie narusza ich prywatność. – netTG.pl – Gospodarka – Ludzie

Przy sprzedaży węgla dochodzi do nadmiarowego pozyskiwania danych nabywców – ocenia prezes Urzędu Ochrony Danych Osobych, która wystąpiła do ministra finansów z prośbą o zmianę aktualnych przpisów, wymuszających na sprzedawcach węgla zbieranie zbyt szerokiego zakresu danych osobowych od nabywców.

Po węgiel tylko z dowodem osobistym. Od stycznia obowiązują nowe przepisy

Po węgiel tylko z dowodem osobistym. Od stycznia obowiązują nowe przepisy

Bez dowodu osobistego węgla już kupić nie można. Właściciele składów z opałem tylko rozkładają ręce – nie mają wyjścia, muszą podporządkować się nowym przepisom. A zakup węgla nie jest już taki prosty. Urzędnicy ministerialni skonstruowali przepisy, które zaczęły obowiązywać wraz z nowym rokiem.