Pomimo szumnych zapowiedzi i obietnic odchodzenia od węgla, Chiny zmierzają w zupełnie odwrotnym kierunku i zwiększają liczbę pozwoleń na budowę kolejnych elektrowni węglowych.

Tylko w 2023 roku chińskie władze zezwoliły na budowę nowych jednostek o łącznej mocy aż 114 GW, co stanowiło 10% wzrost w porównaniu do pozwoleń wydanych rok wcześniej.

Dla porównania moc wszystkich elektrowni węglowych działających w Polsce to około 36 GW, co oznacza, że w ciągu jednego tylko roku Chiny zamierzają wybudować elektrownie o niemal trzykrotnie większej mocy!

W 2023 roku w Chinach funkcjonowało aż 3092 elektrownie węglowe, z czego największa Datang Tuoketue, to największa pod względem mocy (6,7 GW) elektrownia węglowa na świecie.

W ciągu ostatnich pięciu lat Chiny oddały do użytku elektrownie o mocy ponad 191 GW, co stanowi 64% wszystkich nowych projektów energetyki węglowej, które rozpoczęły działalność na całym świecie w latach 2019–2023.

Moc wszystkich elektrowni węglowych działających w Chinach w 2023 roku wyniosła łącznie 1160GW, czyli około 32 razy więcej niż w Polsce.

Chińscy urzędnicy w 2023 roku oświadczyli, że będą nadal budować elektrownie węglowe, nawet gdy większość świata odchodzi od wytwarzania energii opartej na węglu.

Źródła: S&P Global, globenergia.pl, powermag.com