Czy absurdalne i niespotykane nigdzie indziej w Europie uchwały pozbawią miliony mieszkańców naszego kraju niedrogich źródeł ciepła?

Czy uwielbiane przez Polaków kominki odejdą do lamusa?

„Coraz więcej samorządów decyduje się na to, by zakazać korzystania z paliw stałych; chodzi o kotły na paliwa stałe czy np. kominki – ocenił w piątek prezes UOKiK Tomasz Chróstny” (źródło: PAP)

W piątkowej audycji w Polsat News, prezes UOKiK powiedział między innymi, że „coraz więcej samorządów decyduje się na to, by zakazać możliwości korzystania z paliw stałych. Niekiedy to są kotły na paliwa stałe związane z ogrzewaniem, ale niekiedy to są nawet już kominki”.

Gdy przyjrzymy się bliżej sytuacji, o której mówił Pań Chróstny, naszym oczom okaże się przerażający obraz samorządowego bandytyzmu, który uderza nie tylko w miliony Polaków, ale także w tysiące polskich firm, których produkty są legalne w całej Unii Europejskiej, a przestają być legalne w Polsce.

Pomimo tego, że w obrocie handlowym na rynku od kilku lat dostępne są już wyłącznie kotły i kominki spełniające najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin w Europie (tzw. ecodesign) kolejne samorządy w Polsce wprowadzają absurdalne zakazy ich użytkowania. Najpierw latami walczono o wywindowanie wymagań emisyjnych dla kotłów i kominków, co ograniczyło emisję pyłów i innych produktów spalania o niemal 100%, a gdy cały polski rynek dostosował swoje produkty do najbardziej restrykcyjnych wymagań europejskich, polskie samorządy jako jedyne w całej Europie zakazują stosowania produktów, do których zakupu dopłacają rządy i samorządy wysoko rozwiniętych państw zachodnich (pisaliśmy o tym między innymi tutaj: link)

Już w tej chwili dochodzi do tak absurdalnych sytuacji, że Niemiec, Austriak czy Francuz za wymianę ogrzewania gazowego na polski kominek na drewno lub kocioł pelletowy dostaje od państwa kilka tysięcy Euro dofinansowania, a mieszkańcy coraz liczniejszych gmin w Polsce mają zakaz użytkowania dokładnie tych samych ekologicznych urządzeń, do zakupu których zachęcają i dopłacają nasi zachodni sąsiedzi.

Polaków skazuje się tym samym na drożejący w zastraszającym tempie gaz lub inne znacznie droższe rodzaje ogrzewania.

Komu służą tego typu uchwały? Na pewno nie środowisku, bo urządzenia spełniające normy emisyjne ecodesign są dla środowiska całkowicie bezpieczne. Nie służą także milionom polskich rodzin, które skazuje się na gigantyczne koszty i którym zakazuje się nawet posiadania nowoczesnego i w 100% ekologicznego kominka. Z całą pewnością jednak uchwały te służą producentom zagranicznych kotłów gazowych od których ucieka cała Europa zachodnia, zwłaszcza po ostatnich astronomicznych podwyżkach cen gazu.

Apelujemy więc do samorządów i Rządu – nie skazujcie milionów Polaków na zagraniczną drożyznę w czasach szalejącej inflacji i nie zabierajcie milionom Polaków możliwości posiadania własnego kominka czy innego, ekologicznego źródła ciepła.