Ostatnio głośno jest o smogu. Wszyscy wiemy czym jest smog: niedopalone cząsteczki znajdujące się w powietrzu, którym oddychamy i które je zanieczyszczają. Ostatnie pomiary pokazują, że ilość tych cząstek w powietrzu, którym wszyscy oddychamy, w pewnych okresach w wielu częściach kraju przekraczają wartości bezpieczne (wg. wskazań WHO).

Pomysłem rządzących jest wymuszenie na użytkownikach przejścia na „nowoczesne” systemy grzewcze. Mówi się o bardzo drogich w instalacji pompach ciepła. Ich „tańszą” alternatywą mają być kotły gazowe czy kotły piątej klasy na paliwo stałe, które owszem, są tańsze od pomp w momencie instalacji, ale paliwo do nich (ekogroszek / pellet) jest drogie w porównaniu do węgla stosowanego w kotłach pozaklasowych. Poza tym, co również trzeba wziąć pod uwagę, modernizacja kotłowni nie kończy się na kupnie nowego kotła. W przypadku kotłów gazowych trzeba jeszcze dostarczyć gaz do kotłowni, przebudować instalację wodną i spalinową.

Innym pomysłem gwarantującym oczyszczenie spalin z niedopalonych cząstek stałych w przypadku stosowania kotłów wcześniejszych generacji (na paliwo stałe: węgiel, pellet, drewno, słoma) jest zamontowanie na kominie systemu oczyszczania spalin zwanego elektrofiltrem. Wiąże się to z niższymi kosztami przebudowy (nie musimy wymieniać kotła, ani przebudowywać kotłowni) oraz możliwością korzystania z dotychczas używanego paliwa.

Ogólna zasada działania elektrofiltru

Elektrofiltr, zwany fachowo odpylaczem elektrostatycznym, jest urządzeniem, w którym wszystkie cząstki stałe znajdujące się wciąż w spalinach, są najpierw ładowane elektrostatycznie (jonizowane), a następnie wyłapywane przez elektrofiltr. Sercem elektrofiltru jest układ elektrod, które jonizują cząstki. Cząsteczki pyłu znajdujące się w spalinach przepływającego przez przestrzeń pomiędzy elektrodami są ładowane przez jony dodatnie i uzyskują ładunek dodatni. Następnie naładowane cząstki pyłu przyciągane są przez elementy komory osadczej elektrofiltru, a co za tym idzie, nie wydostają się z komina.

Zalety elektrofiltrów

  • Wysoka skuteczność  odpylania – nawet do 95%
  • Można je zastosować praktycznie do każdego dowolnego kotła
  • Wytrącane pyły mogą być suche i mokre
  • Niewielkie zużycie energii elektrycznej

Dlaczego elektrofiltry?

W instalacjach kotłowych już w XIX wieku stosowano pierwsze układy oczyszczania spalin. Zasada ich działania polegała na wychwytywaniu ze spalin widocznych gołym okiem cząstek. Gdy w XX wieku rozpoczęła się ekspansja technologii i rozwój przemysłu, układy oczyszczania spalin rozwijały się wraz z urządzeniami cieplnymi.

Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka metod oczyszczania spalin z cząstek stałych. Są to metody: mechaniczne, mokre, tkaninowe  oraz elektrostatyczne.  Układ elektrostatyczny (elektrofiltry) znane są od dawna. Niestety, do niedawna ze względu na swoją skomplikowaną konstrukcję były bardzo drogie i stosowane jedynie w energetyce przemysłowej.  Jednak dzięki postępowi technologicznemu, który się dokonał, możliwe było zoptymalizowanie konstrukcji oraz obniżenie kosztów wytwarzania. Dziś dostępne są już na rynku konstrukcje do pracy z kotłami w naszych domach. Są to urządzenia dość popularne w krajach zachodnich Unii Europejskiej.

Niewątpliwą zaletą elektrofiltrów jest fakt, że są one w stanie sprostać wysokim normom emisji pyłów ustalonych przez Komisję Europejską. Inne przytoczone tu rozwiązania (np. metody mechaniczne) nie są w stanie oczyścić spalin na oczekiwanym poziomie. Natomiast elektrofiltry już dzisiaj przekraczają sprawność 90%, a w przyszłości mogą osiągnąć nawet 99% sprawności (powyżej zdjęcie spalin z wyłączonym i z włączonym elektrofiltrem).

Montaż i obsługa elektrofiltrów

Na rynku można spotkać kilka różnych konstrukcji. Najłatwiejszą do instalacji jest konstrukcja do montażu na kominie (przykładowe zdjęcie i grafika poniżej). Jest to o tyle wygodne, że nie wymaga rozbudowy kotłowni, a wymaga jedynie zamontowania skrzynki na dachu.Część z dostępnych rozwiązań wymaga od użytkownika wykonywania czynności eksploatacyjnych (czyszczenie komory osadczej, czyli zbiornika z popiołem). Warto jednak poszukać na rynku rozwiązań bezobsługowych, które są dużo bardziej przyjazne.

Sejmiki Wojewódzkie forsują najdroższe rozwiązania

Niestety forsowane w kolejnych województwach naszego kraju Uchwały Antysmogowe – w ogóle nie biorą pod uwagę tego typu rozwiązań. Jest to nie w porządku, nie tylko wobec krajowych firm, który skomercjalizowały tego typu technologie, ale przede wszystkim wobec użytkownika kotła, którego Uchwały skazują na drogie kotły i drogie paliwo. Jeśli uważasz, że Uchwały Antysmogowe powinny ujmować rozwiązania antysmogowe w formie elektrofiltrów – koniecznie podpisz petycję PIGSW.