„Resort klimatu i środowiska bez skrupułów chce uderzyć zarówno w gospodarstwa domowe ogrzewane węglem, jak i w spółki węglowe” – ostrzega Bogusław Hutek – szef górniczej Solidarności.

Mowa oczywiście o projekcie zmiany rozporządzenia dotyczącego jakości paliw stałych, którego skutkiem będzie to, że z rynku „ znikną groszki i inne sortymenty, które wciąż są cenione i powszechnie wykorzystywane przez klientów” – podkreśla Bugusław Hutek.

Szef górniczej Solidarności podkreśla, że związkowcy nie mogą dopuścić do wprowadzenia przepisów w takim kształcie.

„Już poprzednia władza chciała zrobić to samo, ale wtedy stanowczo i skutecznie zaprotestowaliśmy, bo nie mogliśmy się zgodzić na ruch, który w sposób fundamentalny szkodził kondycji finansowej wszystkich polskich kopalń wydobywających węgiel energetyczny. Teraz również się temu sprzeciwiamy – z tych samych powodów.” – podkreśla Bogusław Hutek.

Szafa górniczej solidarności bardzo dziwi to, „że jeszcze do niedawna na instalację pieców węglowych określonych klas można było uzyskać wsparcie finansowe z rządowego programu „Czyste powietrze” (…) Właściciele gospodarstw domowych posłuchali rządu, zamontowali sobie piece klasy 5 czy Ecodesign, a teraz – również przez rząd – mieliby być pozbawieni odpowiedniego paliwa? Nie ma i nie będzie na to naszej zgody”.

Pan Hutek podkreśla także szereg innych negatywnych skutków rozporządzenia takich jak pozostawienie „otwartej furtki” dla wysokiej jakości węgla importowanego przy jednoczesnym wyeliminowaniu z rynku surowca wydobywanego w kraju, wyeliminowanie z rynku polskiego paliwa kwalifikowanego (kostka, orzech, groszki), czy znaczące pogorszenie sytuacji finansowej spółek wydobywających węgiel.

Szef górniczej Solidarności podkreśla stanowczo – „Jako górnicza Solidarność domagamy się pozostawienia dotychczasowych regulacji dotyczących jakości paliw stałych, chyba że rządzący uwzględnią uwagi, jakie do projektu rozporządzenia zgłosiły same spółki węglowe. W przeciwnym wypadku przystąpimy do czynnej obrony naszych zakładów pracy, którym grozić będzie przyspieszona likwidacja, do czego dopuścić nie możemy. Pora, aby rządzący to zrozumieli.”

Źródło: wnp.pl