Szanowni Państwo,

tak jak informowaliśmy członków Izby na Walnym Zgromadzeniu w czerwcu tego roku, w Ministerstwie Klimatu i Środowiska już od kilku miesięcy trwały prace nad wprowadzeniem nowej regulacji dotyczącej norm jakości dla paliw stałych. Ostatecznie w dniu 4 listopada 2024 r. w Dzienniku Ustaw RP opublikowano Rozporządzenie Ministra Przemysłu oraz Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych (dalej „Rozporządzenie”; link do Rozporządzenia).

Zachęcamy do zapoznania się z poniższą informacją, w której przybliżamy kluczowe zagadnienia dotyczące poszczególnych zmian.

INFORMACJE OGÓLNE

Podstawowym celem Rozporządzenia jest:

  • zmiana wymagań jakościowych części paliw stałych,
  • zmiana dotychczasowych nazw niektórych sortymentów,
  • wprowadzenie nowych rodzajów paliw stałych oraz
  • określenie dat granicznych, po których parametry jakościowe paliw będą systematycznie zaostrzane oraz po których wprowadzenie do obrotu niektórych rodzajów paliw stałych będzie niedopuszczalne.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia, tj. 8 listopada 2024 r. (piątek), jednak nie oznacza, to że wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od tej daty! Dokładne opisy zmian wprowadzonych w ramach Rozporządzenia, jak również terminy, w których zaczną one obowiązywać znajdą Państwo poniżej.

 NOWE RODZAJE PALIW STAŁYCH

W ramach Rozporządzenia zostały wyodrębnione nowe rodzaje paliw stałych, które mają docelowo być przeznaczone do stosowania w nowoczesnych niskoemisyjnych kotłach:

  • węgiel orzech standard dla urządzeń grzewczych klasy 3, 4 i 5 lub spełniających wymogi ekoprojektu (tabela nr 3) – oprócz „zwykłego orzecha” wyodrębniono orzech o bardziej zaostrzonych wymaganiach przeznaczony do kotłów klasowych,
  • węgiel groszek standard dla urządzeń grzewczych klasy 3, 4 i 5 lub spełniających wymogi ekoprojektu (tabela nr 5) – w zamian za dotychczasowy groszek premium.

 POŁĄCZENIE WYMAGAŃ JAKOŚCIOWYCH DLA TZW. GROSZKÓW

Podkreślenia wymaga nowa sytuacja tzw. groszków –  paliwa opisane dotychczas w tabeli nr 4 (ekogroszek – nazwa handlowa, groszek plus) nie mają swojego odpowiednika w nowym Rozporządzeniu – ze względu na połączenie z pozostałymi groszkami w nowe paliwo o nazwie „węgiel groszek” (nowa tabela nr 4).

W związku z powyższym szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że – od 8 listopada 2024 r. groszki plus powinny być sprzedawane pod nową nazwą zasadniczo jako „węgiel groszek”, co oznacza konieczność dostosowania cenników, materiałów sprzedażowych, nazewnictwa na fakturach
i wystawianych świadectwach jakości.

Dodatkowo należy podkreślić, że już od 8 listopada 2024 r. „stary” groszek (dotychczas opisany
w tabeli nr 3) musi mieć minimalną wartość opałową na poziomie 22,00 MJ/kg (dotychczas 21)!

ZMIANA NAZEWNICTWA

Aby zapobiec wprowadzaniu konsumentów w błąd, MKiŚ zdecydowało się na zmianę i ujednolicenie nazw sortymentów paliw stałych.

Poniżej przedstawiono zestawienie dotychczasowych oraz zastępujących je nazw paliw:

  1. kęsy, kostka, kostka I, kostka II” zastępuje się sformułowaniem „węgiel kostka”,
  2. orzech, orzech I, orzech II” zastępuje się sformułowaniem „węgiel orzech”,
  3. groszek, groszek I, groszek II” zastępuje się sformułowaniem „węgiel groszek”,
  4. „ekogroszek – nazwa handlowa, groszek plus” zastępuje się sformułowaniem „węgiel groszek”,
  5. „groszek premium” zastępuje się sformułowaniem „węgiel groszek standard dla urządzeń grzewczych klasy 3, 4 i 5 lub spełniających wymogi ekoprojektu”
  6. ekomiał – nazwa handlowa, miał plus” zastępuje się sformułowaniem „węgiel miał”.
  7. antracyt” zastępuje się sformułowaniem „węgiel antracyt” .

Jednakże do dnia 30 listopada 2024 r. dopuszczalne będzie nadal równorzędne stosowanie dotychczasowego nazewnictwa dla paliw stałych. Zatem od dnia wejścia w życie Rozporządzanie aż do końca listopada dopuszczalne będzie posługiwanie się w obrocie zarówno nazwami „starymi” jak i „nowymi”.

Uwaga jedyny wyjątek został przewidziany w stosunku do „ekogroszku” – nazwa handlowa, groszek plus, o czym wspominaliśmy wyżej (zmiana wcześniej).

Od 1 grudnia 2024 r. sprzedawcy węgla powinni przejść obowiązkowo na nowe nazwy.

 ZMIANA WYMAGAŃ JAKOŚCIOWYCH DLA POSZCZEGÓLNYCH PALWI STAŁYCH

Największą rewolucję dla podmiotów prowadzących obrót paliwami stałymi będzie stanowiła zmiana wymagań jakościowych części sortymentów. Zmianą zostaną objęte następujące parametry jakościowe: zawartość siarki całkowitej, zawartość popiołu, zawartość wilgoci całkowitej oraz wartości opałowej.

Stopniowa zmiana parametrów jakości paliw stałych będzie zachodziła w ramach czterech okresów:

  1. od dni wejścia w życie Rozporządzenia, tj. od 8 listopada do 30 listopada 2024 r. (pierwszy okres dostosowawczy),
  2. od 1 grudnia 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. (drugi okres dostosowawczy),
  3. od 1 lipca 2025 r. do 30 czerwca 2027 r. (trzeci okres dostosowawczy),
  4. od 1 lipca 2027 r. do 30 czerwca 2031 r. (czwarty okres dostosowawczy).

Od 8 listopada do 30 listopada 2024 r.:

  • wymagania jakościowe i nazwy dla sortymentów grubych: kęsy, kostki, kostki I, kostki II (węgiel kostka) pozostają bez zmian,
  • wymagania jakościowe i nazwy dla sortymentów grubych: orzech, orzech I, orzech II (węgiel orzech) pozostają bez zmian,
  • dochodzi nowe niskoemisyjne paliwo – orzech standard,
  • wymagania jakościowe i nazwy dla sortymentów średnich: groszek, groszek I, groszek II, (węgiel groszek) zmieniają się następująco
    • minimalna wartość opałowa na poziomie 22,00 MJ/kg (dotychczas 21)
    • zawartość nadziarna maksymalnie 5,00% (dotychczas 10%)
  • połączenie wymagań jakościowych dla tzw. groszków zasadniczo oznacza konieczność sprzedaży groszku plus już jako nowego paliwa („węgiel groszek”).
  • wymagania jakościowe i nazwy dla sortymentów drobnych: miał plus, ekomiał – nazwa handlowa (węgiel miał) zmieniają się następująco:
    • maksymalna zawartość wilgoci całkowitej na poziomie 15,00 % (dotychczas 20 %).

Jeżeli Państwa groszki lub miały nie będą spełniały nowych ww. wymagań od 8 listopada 2024 r., nie będzie można ich sprzedać gospodarstwom domowym i podmiotom posiadającym instalacje o mocy poniżej 1 MW.

Zmiany parametrów w kolejnych okresach będą omawiane w ramach odrębnych informacji lub szkoleń – najważniejsze to przygotować się na najbliższe zmiany.

Zdajemy sobie sprawę, że opisane powyżej informacje mogą przytłaczać swoją ilością oraz skomplikowaniem tematu związanego ze zmianą wymagań jakościowych paliw stałych. W związku
z powyższym zapraszamy Państwa na szkolenie organizowane w dniu 15 listopada 2024 r. przez Legal Link pod nazwą „Nowe normy jakości dla paliw stałych”.

Szczegółowe informacje oraz zapisy na szkolenie dostępne są pod linkiem https://akademia.legal.link/produkt/nowe-normy-jakosci-dla-paliw-stalych/.