Według raportu Centralnego Urzędu Elektroenergetycznego (CEA) w Indiach, aż 86 spośród 181 monitorowanych elektrowni zasilanych węglem, posiada skrajnie krytyczne poziomy zapasów węgla (stan na 18.10.2023). Elektrownie te posiadają mniej niż 25% normatywnego poziomu zapasów suchego węgla.

Raport wykazał także, że spośród wszystkich 181 monitorowanych elektrowni węglowych w kraju w aż 148 elektrowniach poziom zapasów jest o 29% mniejszy niż poziom normatywny.

Tylko w 18 elektrowniach spośród 181 monitorowanych stan zapasów suchego paliwa był bezpieczny i wynosił 81% normatywnego poziomu. Były to elektrownie zlokalizowane bezpośrednio przy kopalniach węgla, w których poziom zapasów nie jest zwykle krytyczny.

Elektrownie do których suchy węgiel jest transportowany z odległych miejsc, mają znacznie gorszą sytuację i znacznie niższe poziomy zapasów.

Z raportu CEA wynika, że wszystkie 181 elektrowni o łącznej mocy około 206 GW miały łączne zapasy węgla wynoszące tylko 20,43 miliona ton (38% poziomu normatywnego), co przy dziennym zapotrzebowaniu na poziomie 2,8 miliona ton wystarczy na zaledwie 7 dni pracy tych elektrowni.

Żródło: deccanherald.com