Eksport drewna do Chin zanotował w pierwszym kwartale 2023 roku rekordowy wzrost – alarmuje Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego.

„Prognozujemy, że eksport drewna do Chin w pierwszym kwartale będzie wynosił powyżej 300 tys. m sześc. I to będzie rekord. Mówimy o drewnie iglastym. Nie wliczamy w to drewna liściastego, wówczas wynik byłby wyższy” – powiedział w rozmowie z Money.pl Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Rekordowy wzrost eksportu drewna do Chin martwi całą branżę drzewną w Polsce, bowiem drewna dla naszego rodzimego przemysłu drzewnego jest coraz mniej, a jego ceny są wyższe w Polsce niż w innych krajach.

„Drewno wyjeżdża za granicę na stawce 0 proc., tam jest wytwarzany gotowy produkt, który często wraca do Polski. Dla naszego przemysłu drewna jest coraz mniej, ceny są sztucznie windowane. To jest paradoks – wszędzie dookoła drewno jest tańsze, a u nas około 20-30 proc. droższe, ponieważ pozwalamy wszystkim je w Polsce kupować – mówił w rozmowie z Money.pl Rafał Szefler.

Źródło: Money.pl

Komentarz PIGSW:

Sytuacja na rynku drewna w Polsce przypomina nam trochę sytuację na rynku węgla. Mamy własne ogromne zasoby tego surowca, ale mimo wszystko brakuje go na naszym własnym rynku, co winduje ceny do ogromnych poziomów.

Tracą na tym wszyscy, bo wysokie ceny drewna uderzają nie tylko w polski przemysł drzewny, ale także w portfele milionów Polaków, zarówno tych, którzy ponoszą ogromne koszty drewna użytkowego w cenach gotowych wyrobów, jak i tych, którzy ogrzewają swoje domy paliwami takimi jak pellet drzewny.

W przypadku pelletu drzewnego mała ilość drewna na polskim rynku przekłada się na mniejszą ilość odpadów z produkcji drzewnej (trocin), z których powstaje pellet. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia kilka miesięcy temu, gdy cena certyfikowanego pelletu drzewnego na rynku oscylowała w okolicy 3500zł/tonę.

Producenci pelletu tłumaczyli jego bardzo wysokie ceny niedoborami trociny na polskim rynku i bardzo wysokimi kosztami jej zakupu.

Jeżeli Lasy Państwowe nie zmienią swojej polityki sprzedaży polskiego drewna zagranicznym podmiotom, sytuacja polskiej branży drzewnej będzie coraz trudniejsza, a ceny paliw powstających z odpadów produkcji drzewnej, takich jak pellet drzewny również będą bardzo wysokie.