Wielka Brytania kończy epokę węgla. Skutek? Jedne z najwyższych cen prądu w Europie!

Do ciekawej wymiany zdań doszło kilka dni temu na portalu „X” pomiędzy Jakubem Wiechem – zastępcą redaktora naczelnego portalu Energetyka24, a Markiem Tucholskim – działaczem Konfederacji, który zajmuje się również sprawami energetyki.

Redaktor Wiech ogłosił koniec epoki węgla w Wielkiej Brytanii, punktując po kolei, że Wielka Brytania wygasiła wszystkie swoje elektrownie węglowe, cofnęła zgodę na budowę kopalni węgla koksującego, praktycznie nie wydobywa już węgla i planuje ustawowy zakaz budowy nowych kopalń.

Podsumowując dodał, że „Kraj, który rozpoczął światową epokę węgla teraz ją kończy”.

Wśród wielu ciekawych odpowiedzi pod wpisem redaktora Wiecha, była odpowiedź Marka Tucholskiego, który napisał:

„Jakie są skutki? Brytyjczycy mają jedne z najwyższych cen prądu na świecie. Dziś drożej nawet niż w Polsce (122 euro do 114 euro) i to pomimo posiadania energetyki jądrowej i własnych zasobów gazu!

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych ma problemy z rachunkami za energię, a coraz większą popularnością cieszą się tzw. „warm hubs” – miejsca gdzie ludzie, których nie stać na rachunki za prąd mogą się ogrzać, napić ciepłej herbaty czy zjeść ciepły posiłek, którego ugotowanie w domu jest dla wielu osób za drogie. Ubiegłej zimy takich centrów, finansowanych przez różne organizacje charytatywne, grupy społeczne i rząd, a zlokalizowanych w bibliotekach, kościołach, centrach społecznościowych było takich miejsc ponad 13 000…

My w dużej mierze idziemy drogą Brytyjczyków, ale mamy o tyle gorszą sytuację, że nie mamy tak dużych zasobów gazu jak oni, a zamierzamy zwiększać jego zużycie w energetyce. Stąd zarówno cena prądu jak i stopień energetycznej zależności będą jeszcze wyższe.

Dziękuję za taki „postęp”.”

Komentarz PIGSW:

Redaktor Wiech napisał prawdę o działaniach Wielkiej Brytanii, podobnie jak prawdę napisał Marek Tucholski. O bardzo wysokich cenach prądu w Wielkiej Brytanii głośno jest od wielu miesięcy, a sytuacja jest do tego stopnia dramatyczna, że wg badań organizacji Citizens Advice, aż jedna czwarta mieszkańców Wielkiej Brytanii jest tak zaniepokojona rosnącymi rachunkami za energię, że tej zimy rozważą wyłączenie ogrzewania i ciepłej wody.

Skoro skutki odejścia od węgla w znacznie bogatszym kraju od naszego, posiadającym duże złoża gazu i 9 reaktorów jądrowych są tak dramatyczne, to jakie będą w Polsce?