Parlament Europejski chce przyspieszenia zakazu montaż kotłów na paliwa kopalne w nowych budynkach.

Zakazu montowania w nowych budynkach kotłów gazowych, węglowych i olejowych od 2030 roku chciała Komisja Europejska w projekcie nowelizacji dyrektywy budynkowej.

Europarlament we wtorek 14 marca przyjął swoje stanowisko w sprawie nowelizacji dyrektywy i chce przyspieszenia wprowadzenia tych przepisów dla nowych budynków już od 2028 roku.

Jednocześnie wraz z przyspieszeniem zakazu dla nowych budynków Europarlament proponuje opóźnienie wprowadzenia zakazu dla budynków już istniejących do 2035 lub 2040 roku.

Parlament Europejski zaproponował także wprowadzenie zakazu dotowania zakupu kotłów na paliwa stałe (w tym gaz ziemny) już od 2024 roku oraz zakaz montowania tego typu urządzeń w budynkach publicznych już od 2026 roku.

Co więcej, z dotychczasowych zapowiedzi oraz kierunku prac wynika, że urządzenia grzewcze spalające paliwa kopalne (gaz, węgiel, olej opałowy) jako samodzielne źródło ciepła będą mogły być wprowadzane do obrotu handlowego na terenie Unii Europejskiej tylko do końca 2029 roku.

Od 2030 roku tego typu urządzenia będzie można zakupić jedynie jako część systemu grzewczego (np. wraz z pompą ciepła) i nie będą one mogły być głównym źródłem ciepła w tym systemie.

Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli więc planują Państwo zakup i montaż kotła na ekogroszek, gaz lub olej opałowy w budynku prywatnym, pozostało na to już niespełna 7 lat.

W przypadku budynków użyteczności publicznej trzeba spieszyć się jeszcze bardziej, bo jeśli propozycje PE wejdą w życie na montaż tego typu źródła ciepła pozostało już tylko niespełna 3 lata!

Źródło: portalsamorzadowy.pl