Paląc Śmieci Trujesz Dzieci

Przez ponad miesiąc w okresie listopad-grudzień 2014r. w kilkunastu klasach, losowo wybranych szkół na terenie Śląska prowadzone były prelekcje dotyczące szkodliwości spalania śmieci w domowych kotłowniach. Akcję „Paląc śmieci trujesz dzieci” podsumowaliśmy 30 grudnia 2014r. w Katowicach.

„Był to program pilotażowy i już teraz widać konieczność jego powtórzenia. W większości przypadków dzieci są znakomicie przygotowane do segregacji odpadów, jednak czasem, wbrew pozorom wcale nie w najbiedniejszych domach, do domowych palenisk trafiają nawet części lodówek i inne śmieci”

– wyjaśnił dziennikarzom Tomasz Heryszek, operator programu w imieniu Izby.

„Przy okazji prowadzenia akcji nauczyliśmy się jak korzystać ze środków na edukację ekologiczną i myślę, że po złożeniu sprawozdania i uzyskaniu pozytywnej opinii Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach będziemy chcieli ją kontynuować oraz rozszerzyć na cały kraj, bo widać, że w zakresie edukacji ekologicznej są ogromne potrzeby. My chcemy tą edukację zacząć od podstaw. Nasza kampania spotkała się z dużym odzewem i jesteśmy bardzo ukontentowani jej efektami”

– przyznał Adam Gorszanów, prezes Izby.

Kampania ruszyła 21 listopada, a więc trwała ponad miesiąc. W jej trakcie przedstawiciele Izby zwracali uwagę najmłodszych na fakt, iż węgiel to czysta i efektywna alternatywa dla bardzo szkodliwej praktyki ogrzewania domów poprzez spalanie odpadów. Dobrej jakości węgiel emituje podczas spalania pyły o dużo niższym stężeniu szkodliwych substancji. Podczas spalania odpadów do najbliższego otoczenia domu trafia masa szkodliwych substancji takich jak m.in. tlenki azotu, siarki, dioksyny i furany, cyjanowodór i chlorowodór.

Członkowie wtorkowej konferencji prasowej przywołali opublikowany dzień wcześniej raport NIK. Izba informuje w nim m.in., że Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, a wg danych OECD, ponad 3,5 mln osób na świecie przedwcześnie umiera z powodu chorób wywoływanych zanieczyszczonym powietrzem. W Polsce szacuje się, że rocznie z tego powodu może tracić życie nawet 45 tys. osób.

 

Akcja „Paląc śmieci trujesz dzieci” została dofinansowana przez WFOŚiGW w Katowicach kwotą

Aktualności

10.01.2015: Paląc śmieci, trujesz dzieci

To tytuł akcji prowadzonej w śląskich szkołach. Przez ponad miesiąc w kilkunastu klasach różnych śląskich szkół prowadzone były prelekcje o tym, jak szkodliwe jest palenie śmieci w domowych kotłowniach. Taką właśnie akcję o tytule „Paląc śmieci, trujesz dzieci” zorganizowała Izba Sprzedawców Polskiego Węgla. W programie rozmowa z prezesem Izby, Adamem Gorszanowem.

Podsumowanie akcji „Paląc śmieci trujesz dzieci” – WFOŚiGW w Katowicach

Działalność WFOŚiGW w Katowicach.

Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla przejęła się niską emisją. I co zrobiła?

Ponad miesiąc prowadzona była w śląskich szkołach akcja „Paląc śmieci, trujesz dzieci”. Wymyślili ją nie ekolodzy, ale ludzie związani z górnictwem. I czas najwyższy, bo całą tablicę Mendelejewa emitują do atmosfery nie tylko stare kalosze i plastikowe butelki spalane w domowych piecach, lecz także podłej jakości węgiel.

http://slaskie.naszemiasto.pl/artykul/izba-gospodarcza-sprzedawcow-polskiego-wegla-przejela-sie,3098772,art,t,id,tm.html